LATERNA MAGICA || filmtörténet - másképp

 

üdvözlet:

Lorem ipsum, dolor sit amet. Lorem ipsum, dolor sit amet. Lorem ipsum, dolor sit amet. Lorem ipsum, dolor sit amet. Lorem ipsum, dolor sit amet. Lorem ipsum, dolor sit amet. Lorem ipsum, dolor sit amet. Lorem ipsum, dolor sit amet. Lorem ipsum, dolor sit amet. Lorem ipsum, dolor sit amet. Lorem ipsum, dolor sit amet. Lorem ipsum, dolor sit amet. Lorem ipsum, dolor sit amet. Lorem ipsum, dolor sit amet. 

 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 

 

 

pre-cinema: a mozi előtti időszak

A FILM FELBUKKANÁSA. PRE-CINEMA. EGY MÉDIUM SZÜLETÉSE

Már a 10. században megjelent a vetített kép a kínai árnyjátékok formájában, bizonyítva, hogy a történetek vizuális elmesélésére az ember mindig is szükséget érzett. Ezek a figurák ugyanazon az elven működtek, mint ahogy a falra vetített, kezünkkel megformált pillangóárnyék is. Ugyanennek a koncepciónak egy másik, ma már kortárs művészetként ismert módja az árnyéktánc: a színészek egy hatalmas lepel mögött mesélnek el egy történetet testük mozgásának árnyékával.

(kép forrása: Wikipédia)

A laterna magica (vagy bűvös lámpás) ennél jóval "modernebb", hiszen gyakorlatilag egy kezdetleges gépről beszélhetünk. A vetítés elvének első ábrázolása 1420-ból származik, míg az első laterna magicát 1473-ban Leone Battista Alberti építi meg, de mai formájának első megjelenése az 1470-es évekre tehető.

A laterna magica működési elve nagyon egyszerű: a lencsére festett képek egy lámpás segítségével vászonra vetíthetők, s ahogy a lencsék cserélődnek, a néző a képek mozgásának illúzióját érzékeli. 

 

A laterna magica végül átkerül a vándormutatványosokhoz, így a populáris szórakoztatás eszközévé válik.

1798-ban egy másik szórakoztatási fajta, nevezhetjük akár a horrorfilmek elődjének is, jelenik meg a belga Étienne-Gaspard Robert, művésznevén Robertson keze által. Előadásait Phantasmagoriáknak nevezte, és a fent említett laterna magica egy általa fejlesztett verzióját használva, igencsak hatásosan, szellemekhez hasonló képeket vetített. Ezt kombinálta a teremben szálló füsttel és showman-tehetségével - és az eredmény... Nos, ez a Robertson memoirjából származó illusztráció magáért beszél:

Robertson's Phantasmagoria, from his Memoires.

(kép forrása: Wikipédia)

Hogyha jól megnézitek a képet, látszik, hogy néhányan kivont karddal támadnak a szellemképekre, és egy férfi még a pisztolyát is rászegezi. Kétségtelenül szórakoztató nak tűnik.

Ezek az eszközök azonban leginkább az állókép vetítésére szorítkoztak. Az állókép megmozdulása az 1800-as évek elejére tehető, amikoris megjelent a taumatróp és a phenakisztoszkóp.

A taumatrópot 1825-1827 között fejlesztette ki John Ayton Paris vagy P. M. Roget. A taumatróp egy igencsak elterjedt játék volt a 19. században, egy lemez két oldalára két különböző képet festettek, és a belefűzött zsinór által az egymást gyorsan váltó képek egybemosódtak.

(Sleepy Hollow, 1999, Tim Burton)

A phenakisztoszkóp körülbelül ugyanebben az időben jelent meg  Joseph Antoine Plateau felfedezésében, aki egy középen fogantyúval forgatható lemezen 8 vagy 16 rést és képet használ. Ha egy résen átnézünk egy tükörbe, akkor úgy látjuk, mintha a rések nem, de a képek mozognának.

(kép forrása: ektf.hu)

A kaleidoszkópot talán nem kell bemutatnom nektek. Gyermekkorunk játékát David Brewster találta fel 1815-ben, és igencsak nagy ambíciókat fűzött találmányához: azt gondolta ugyanis, hogy a művészet forradalmi eszközévé válhat azzal, hogy egyszerű formákat megfordít és megtöbbszöröz.

(kép forrása: fotoklikk.hu)

Ugyanezen az élményen alapult a kromatóp is, amely nem formákat, hanem színeket változtatott.

(kép forrása: fotoklikk.hu)

A zootróp William George Horner nevéhez kapcsolódik, és feltalálója 1834-ben számolt be a magyarul csodadobként is ismert eszközről. A felül nyitott, alul zárt üreges papírhengert egy függőleges tengely körül forgatták, a belülre a mozgás fázisait ábrázoló papírszalagot ragasztottak. A csodadobot gyorsan forgatva, a kis réseken benézve mozgó kép volt látható.

(kép forrása: ektf.hu)

1868-ban J. D. Linnet bemutatta a zsebmozit vagy flipbookot. Biztosan rajzoltál te is unalmas órákon a füzeted sarkába kis pálcikaemberkéket, és amikor gyorsan végigpörgetted a lapokat, az emberkéd futni látszott. A németül duamenkinónak nevezett találmány ugyanezen az alapon működik.

(a képen egy mechanikus flipbookot láthattok, forrás: gizmodo.in)

A kinora vagy mutoszkóp már nagyon közel jár a mozihoz: Herman Casler szabadalmazta 1895-ben, de még a harmincas években is lehetett vele találkozni, pénzbedobós változata a pályaudvarokon szolgált időtöltésként. A mutoszkóp egy fa- vagy fémdoboz, belsejében a külön lapokon szereplő 800-1000 fázisképet sugárirányban erősítették fel egy függőleges tengelyre. A képeket vékony, ruganyos, a zavaró reflexfényeket kiküszöbölő, feketére festett hátú bádoglapra ragaszották. A fadoboz tetején nagyítóüveggel ellátott, fényt árnyékoló betekintő nyílás volt, amelyen keresztül a néző rövid ideig látja a - többnyire elektromosan megvilágított - képeket, amelyeket egy keresztléccel egy-egy pillanatra megállítanak a betekintőnyílás előtt.1

 

(képek forrása: fotoklikk.hu)

Emile Reynaud nemcsak tökéletesítette a zootrópot - és most egy fontos mérföldkőhöz érkezünk: de színházi előadássá is avatta. 1877-ben szabadalmaztatta praxinoszkópját, a tökéletesített csodadobot, és 1879-ben létre is jött az első praxinoszkóp-színház, és ennek nyomán a praxinoszkóp-vetítő. A praxinoszkóp-színház újdonsága, hogy a mozgó jelenetek egy színházi díszletben játszódnak. A díszlet a játékdoboz felnyitható, rögzíthető tetejében helyezkedik el, a néző egyszerre látja a mozgást és mögötte a statikus díszletet. Két kereten keresztül nézünk bele egy tükörbe, a hátsó keretben lévő tükör azonban középen nincs foncsorozva, átláthatunk rajta. A nézőhöz közelebb eső keret (általában dobozfedél) első oldalára fel van festve egy színes kép, pl. egy cirkuszporond zsúfolt nézőtérrel, ami tükröződik a hátsó kereten lévő tükörben. Ha a praxinoszkóp akrobatát mutat, az összhatás komplett cirkuszi mutatvány. Ezúttal Reynaud a képeket fekete alapra festi, ami két előnnyel jár. A képek közötti fekete mező helyettesíti a „normál” zootrópokban használatos rések közötti fekete sávot, vagyis a képek közötti megszakítást, ami az utóképhatáshoz szükséges. Másrészt pedig az az üveglap, amin az animált képek és a díszlet egymásra épül, a fekete felület miatt tükrözővé válik, ami egyedülálló játékot eredményez. A praxinoszkóp-színházakat házi használatra is meg lehetett vásárolni, az E. Mazo nevű párizsi cég katalógus alapján szállította a kért ábrakombinációkat.2

1889-ben azonban, szintén Reynaud jóvoltából még közelebb, sőt, a legközelebb jutunk ahhoz a mozihoz, amit ismerünk. Reynaud ugyanis megnyitotta az optikai színházat, melyhez celluloidot használt, arra festette fel a vetítendő képeket. Valódi mozizás volt ez, annyi különbséggel, hogy nem fényképeket, hanem festett képeket vetítettek - akár az első rajzfilmnek is nevezhetnénk. Ugyanakkor egy másik, hatalmas újítás is kapcsolódik ehhez: a képekhez tökéletesen passzoló hangeffektus.

Reynaud 1892-ben a Musée Grévinben hatalmas sikerrel vetíti rajzfilmjeit, és 1900-ig 12.800 előadás volt a háta mögött (naponta 5-6 vetítés zajlott). A mozi megjelenése azonban -ironikusan, kétségtelenül- tönkreteszi az optikia színházat, s Reynaud csalódottságában felszerelését a Szajnába dobja.

Florae

>> Következő cikk: A fotografikus kép

1 direkt idézet: Kolta Magdolna: Képmutogatók. A fotográfiai látás kultúrtörténete (online, fotoklikk.hu)

2 direkt idézet: Kolta Magdolna: Képmutogatók. A fotográfiai látás kultúrtörténete (online, fotoklikk.hu)

Forrás

- Kolta Magdolna: Képmutogatók. A fotográfiai látás kultúrtörténete (online, fotoklikk.hu)
- egyetemi anyag, szemináriumok és előadások, ill. jegyzeteim

A tartalom az én fogalmazásom és írásom, direkt idézet esetén a forrást megjelöltem, ill. a képek forrását a képek alatt feltüntettem.

 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!    *****    Cikksorozatba kezdtem a PlayStation történelmérõl. Miért indult nehezen a Sony karrierje a konzoliparban?