A FOTOGRAFIKUS KÉPTŐL A MOZGÓ FÉNYKÉPIG
A világ első fényképe
A világ első fényképe Joseph Nicéphore Niépce nevéhez fűződik, és 1826 körülre tehető. Niépce egy bitumennel bevont ónlemezt tett a camera obscurába, majd kitette az ablakba és legalább nyolc órán keresztül otthagyta. Később a lemezt különböző folyadékokba áztatta, s a fény hatására a bitumen megszilárdult és a lemezen maradt, a megvilágítatlan helyeken pedig leoldódott.
Kilátás az ablakból, a világ első fényképe. képforrás: Wikipédia
A dagerrotípia
A dagerrotópiát a névadó Loius Daguerre és a fent említett J. N. Niépce fejlesztették ki, ugyanis a Niépce által feltalált megoldás igencsak időigényes és bonyolult volt. Tíz évnyi közös munka után Daguerre-nek sikerült elkészítenie az első dagerrotípiát, majd eladta a kormánynak - Daguerre 6000 frankos, Niépce örököse pedig 4000 frankos életjáradékot kapott. 1839-ben a világnak ajándékozták, hogy bárki szabadon készíthessen fényképeket.
Az ezüstözött rézlemezt polírozták, majd tisztították. Az egész eljárás sikere múlt ennek az alaposságán. Ezután jód- (később bróm- vagy klór-) gőzben érzékenyítették, míg a lemez sötétsárga színűvé nem vált. Az érzékenyítéshez speciális fadobozt használtak, amelynek fenekén porcelán- vagy üvegtálban volt a jód.A fényérzékeny lemezt a kamerába helyezve exponáltak. A feltalálás idején 15–30 perc volt az expozíciós idő, ez 1841-re 25-90 másodpercre, 1842-re 10–60 másodpercre csökkent.Speciális előhívóládában, gyertyával, borszeszégővel melegített higany gőzével hívták elő. A lemezen a több fényt ért pontokon több, a kevesebb fényt kapott pontokon kevesebb higany-ezüst amalgám keletkezett, amit ezt követően nátrium-tioszulfátban fixáltak. Ezután az elkészült képet az esetek egy részében, tartósítás céljából arannyal színezték. Más értelemben színezett dagerrotípiák is készültek, amikor speciális festési eljárás alkalmazásával kiszínezték az egyszínű fényképet. A kész képet díszes védőcsomagolásba helyezték, hogy megvédje a levegőben lévő károsító anyagok oxidáló hatásától és a mechanikai sérülésektől.1
Louis Daguerre: Boulevard de Tempe, Párizs, 1838
Kronofotográfia
A kronofotográfia a mozgások fényképezését jelenti. Eadweard Muybdridge tizenkét kamerával készített sorozatfelvételeket: a modell, pl. egy vágtató ló vagy egy sétáló nő egymás után elszakította a sorban elhelyezett kamerák zárjához csatlakoztatott vékony zsinegeket, s ezzel kioldotta a kamerák zárját.
Eadweard Muybridge: Ló, 1872 (forrás: theguardian.com)
Étienne Jules Marey fotópuskája egy másodperc alatt tizenkét felvételt készített valamely mozgó tárgyról oly módon, hogy egy tárcsa, amelyen rés volt, egy másodperc alatt körbeforgott, és így sorban egymás után világította meg a fotópuska tárába befűzött filmszalag tizenkét kockáját. Egy-egy kocka tehát 1/12 másodperc alatt exponálódott. Marey kronofotográfiának, időfényképezésnek nevezte módszerét.2
Étienne Jules Marey fotópuskája (forrás: oobject.com)
Florae
>> Következő cikk: A kinetoszkóp
1 Direkt idézet: Wikipédia
2 Direkt idézet: tudasbazis.sulinet.hu
Forrás:
- egyetemi anyag, szemináriumok és előadások, ill. jegyzeteim
A tartalom az én fogalmazásom és írásom, direkt idézet esetén a forrást megjelöltem, ill. a képek forrását a képek alatt feltüntettem.
|